Art Awards > 2020

World Children Art Awards 2020

 

 

 

 

 

Theme :  Heal The Earth​

Date : December 2019 - April 2020

 

Section  : Kids, Junior, Senior and Youth Section

Type: Painting and Chinese Painting

得獎者名單 Winners

香港賽區  Hong Kong

幼兒組 [ 西畫 ]  Kids Section 【Painting】

冠 軍 CHAMPION                温學韞 Wan Hok Wan                   晴天創意藝術
亞 軍 1st Runner Up           吴子芥 Wu Zi Jie Walle                  Find Arts Studio
季 軍 2nd Runner Up          黃柏然 Wong Pak Yin                   個人參賽

                    
幼兒組 [ 國畫 ]  Kids Section 【Chinese Painting】

冠 軍 CHAMPION                 阮國倡 Yuen Kwok Cheong         元朗木棉花水墨畫室
亞 軍 1st Runner Up            殷賞 Yan Annabelle                    元朗木棉花水墨畫室
季 軍 2nd Runner Up           胡忠愛 Woo Chung Oy Amor       Picground Kids Gallery


小童組 [ 西畫 ]  Junior Section 【Painting】

冠 軍 CHAMPION                 戴和驄 Hecong Max Dai             Modern Arts Centre
亞 軍 1st Runner Up            林恒永 Lam Hang Wing              心象創作室
季 軍 2nd Runner Up           陳子柔 Chan Tsz Yau                 Pro Art Studio

小童組 [ 國畫 ]  Junior Section 【Chinese Painting】

冠 軍 CHAMPION                 葉穎瞳 Sophie Emma Ip             個人參賽
亞 軍 1st Runner Up            金梓晴 Jin Tsz Ching                 青蛙畫室
季 軍 2nd Runner Up           陳穎杰 Chan Wing Kit                青蛙畫室

  

中童組 [ 西畫 ]  Senior Section 【Painting】

冠 軍 CHAMPION                 梁倬寧 Leung Cheuk Ning          Toddle Kids Artground
亞 軍 1st Runner Up            關恩霖 Kwan Yan Lam                星畫館
季 軍 2nd Runner Up           尹子蜚 Wan Tsz Fei Ruth            個人參賽

中童組 [ 國畫 ]  Senior Section 【Chinese Painting】

冠 軍 CHAMPION                 洪智皓 Hung Chi Ho                   個人參賽
亞 軍 1st Runner Up            譚雅蔚 Tam Nga Wai Vivian        個人參賽
季 軍 2nd Runner Up           劉芷穎 Lau Tsz Wing                  個人參賽

 

少年組 [ 西畫 ]  Youth Section 【Painting】

冠 軍 CHAMPION                 何曉晴 Ho Hiu Ching Kelly          Paintground
亞 軍 1st Runner Up            盧嘉善 Lo Ka Sin                         形藝舍
季 軍 2nd Runner Up           顧沛瑤                                       徐群老師

  

少年組 [ 國畫 ]  Youth Section 【Painting】

冠 軍 CHAMPION                 李筱蔚 Li Siu Wai                        香港青年協會徐悲鴻藝術空間
亞 軍 1st Runner Up            雷雅晴 Louie Rachel                   香港青年協會徐悲鴻藝術空間
季 軍 2nd Runner Up           郭穎潼 Kwok Wing Tung            蘇太畫室


各組別另設有 (金獎10%、銀獎15%、銅獎20%)。

 



海外賽區 Overseas

幼兒組 [ 西畫 ]  Kids Section 【Painting】    

冠 軍 CHAMPION                 李晨熙 Li Shin Hee             馬來西亞 Malaysia          芥菜种籽
亞 軍 1st Runner Up            陈以琳 Anna Chen             中國 China                    小河马艺术
季 軍 2nd Runner Up           姚宇陽 Yeo Yu Yang          馬來西亞 Malaysia          新一代美术学院

             

小童組 [ 西畫 ]  Junior Section 【Painting】

冠 軍 CHAMPION                 王子瑜 Wang Ziyu                中國 China                   无忧艺术工作室
亞 軍 1st Runner Up            杨俊诚 Yang Jun Cheng       中國 China                    游艺画室
季 軍 2nd Runner Up           郭芷穎 Kwok Chi Weng        澳門 Macau                  琴藝坊教育中心


小童組 [ 國畫 ]  Junior Section 【Chinese Painting】

冠 軍 CHAMPION                 何佳熙                                 中國 China                  星艺书画院
亞 軍 1st Runner Up            周宥竹                                 中國 China                  星艺书画院
季 軍 2nd Runner Up           黃亭軒 Alina                        台灣 Taiwan                個人參賽


中童組 [ 西畫 ]  Senior Section 【Painting】

冠 軍 CHAMPION                 劉芯 Liu Hsin                      台灣 Taiwan                首牽手教學創作屋
亞 軍 1st Runner Up            李玦廣 Li Jue-Guang           台灣 Taiwan                首牽手教學創作屋
季 軍 2nd Runner Up           黃詣庭 Huang Yi-Ting        台灣 Taiwan                首牽手教學創作屋

中童組 [ 國畫 ]  Senior Section 【Chinese Painting】

冠 軍 CHAMPION                 詹眷澄 Chan,Juan-Cheng    台灣 Taiwan                個人參賽
亞 軍 1st Runner Up            王如玉 Michelle Wang         中國 China                  星艺书画院
季 軍 2nd Runner Up           姜阳洋                                中國 China                  星艺书画院

少年組 [ 西畫 ]  Youth Section 【Painting】

冠 軍 CHAMPION                 涂智為 Tu Chih Wei             台灣 Taiwan               首牽手教學創作屋
亞 軍 1st Runner Up            邱宥學 Chiu Yu-Hsueh        台灣 Taiwan               首牽手教學創作屋
季 軍 2nd Runner Up           林雨靜 Lin, Yu-Jing             台灣 Taiwan               個人參賽

少年組 [ 國畫 ] 

冠 軍 CHAMPION                 林连慧 Lin Lian Hui              中國 China                個人參賽
亞 軍 1st Runner Up            王之望 Michael Wong           中國 China                星艺书画院
季 軍 2nd Runner Up           范芷妤 Fan Zhi Yu                中國 China                個人參賽

 

校際視藝邀請組 Hong Kong Inter-School

初小組  Junior Primary Group

冠 軍 CHAMPION                 張梓綸 Cheung Tsz Lun Paco          聖公會奉基小學
亞 軍 1st Runner Up            黎繪津 Lai Kwui Chun                     滬江小學
季 軍 2nd Runner Up           朱嘉欣 Chu Ka Yan                         滬江小學

信學校

高小組  Senior Primary Group

冠 軍 CHAMPION                 蔡雯雯 Tsoi Man Man                     嘉諾撒小學(新蒲崗)
亞 軍 1st Runner Up            陳芷喬 Chan Tsz Kiu                      伊利沙伯中學舊生會小學分校
季 軍 2nd Runner Up           林睿行 Lam Yui Hang Andrew        光明學校

初中組  Junior Secondary Group

冠 軍 CHAMPION                 吳芊慧 Ng Chin Wai                        聖士提反書院
亞 軍 1st Runner Up            姜沐陽 Keung Muk Yeung               聖士提反書院
季 軍 2nd Runner Up           岑語曈 Sum Yu Tung                      聖士提反書院

高中組  Senior Secondary Group

冠 軍 CHAMPION                 梁善渝 Leung Sin Yu                      民生書院
亞 軍 1st Runner Up            鄧迦文 Tang Ka Man                      香港紅卍字會大埔卍慈中學
季 軍 2nd Runner Up           胡凱嵐 Woo Anna                          民生書院

世界兒童藝術文化協會

WCACA.org © 2020